Kestel Arçelik Servisi

Kestel Arçelik servisi, müşteri memnuniyeti çerçevesinde Bursa genelinde hizmet vermektedir. Teknik servis, müşterilerin her zaman yanında olarak kaliteli bir hizmet vermeyi kendine amaç edinmiştir. Arçelik marka ürünler ile yaşanan sorunlarda, pratik ve kesin çözümler sunmaktadır. Ürünlere garanti süresi boyunca yapılacak işlemler, servis tarafından ücretsiz karşılanmaktadır.

Arçelik servisi çalışanları, bakım ve onarım işlemlerinde eğitimli ve uzman bir kadrodan oluşmaktadır. Her zaman işlerini titizlikle yapmakta olup müşterilerin yaşadığı sorunlara kısa sürede çözüm üretmektedirler. Ayrıca satış öncesi ve sonrası müşterilerin yanında olarak, sorumluluk sahibi bir prensibi benimsemektedirler. Çünkü Arçelik teknik servisi, müşteri memnuniyetini önde tutan bir çalışma ortamı oluşturmuştur. Müşterilerin ihtiyaç duyacağı tamirat ve bakım işlerini en kısa süre sürede gerçekleştirerek, mağduriyetlerin yaşanmamasına olanak sağlamaktadırlar.

Kestel Arçelik Teknik Servisi

Kestel Arçelik teknik servisi müşterilerin ürünler ile ilgili sorun yaşamaları durumunda müdahale ederek, ortaya çıkan durumun düzeltilmesini sağlamaktadır. Teknik servis, müşterilerin ürünlerle ilgili sorunlarını dile getirmelerinin ardından, 24 saat içerisinde iletişime geçer ve uzman ekip kadrosu ile söz konusu eşyanın bakım ve onarım işlemlerini gerçekleştirir. Bu işlemler ise kısa süre içinde gerçekleştirilebilmektedir. Arçelik ürünlerinde oluşan bozulma ve hasar gibi konularda, Kestel Arçelik servis iletişimi ile irtibata geçilerek teknik servisten randevu alınmalıdır. Müşterilerin randevu taleplerine kısa süre içinde geri dönüş yapılmaktadır. Deneyimli teknik servis çalışanları orijinal yedek parçalar ile tamir işlerini gerçekleştirmektedir. Bu sayede eşyalarla ilk günkü gibi kullanılmaya devam edilmektedir.

Kestel Arçelik Teknik Servisi İletişim Bilgileri

Kestel Arçelik müşteri hizmetleri, müşterilerin sorunları ile yakından ilgilenerek, eşyalardan dolayı gelen şikâyetleri incelemektedir. Müşterilerin istek ve şikayetlerine bağlı olarak kısa süre içinde çözümler üretmeye çalışmaktadır. Müşterilerin Arçelik ürünlerini nasıl kullanacağı ve ürünlerle ilgili hata kodlarının çözümünü nasıl sağlayacağı konusunda yardımcı olmaktadır. Ürünlerin hangi durumlarda garanti kapsamına gireceği konusunda da bilgi almak için müşteri hizmetleri ile görüşebilir. Müşteriler her türlü istek ve şikâyetlerini Arçelik müşteri hizmetlerini arayarak bildirebilirler ve detaylı bir bilgi alabilirler. Aynı zamanda müşteri hizmetleri aranarak, randevu talebinde bulunulabilir.